Yirminci Kristal Elma için Açık Proje Teklifimdir 09.2007

Yirminci yılında Kristal Elma’yı hak ettiği yere getirecek, her yıl dozu artan itirazları ihmal edilebilir seviyeye düşürecek sistemi kurup işletecek birikimi kendimde/ekibimde gördüğüm  ve bunu bir anlamda milli görev gibi de düşündüğüm için Reklamcılar Derneği’ne ve sektöre aşağıdaki açık teklifi sunmayı uygun buldum:

Kristal Elma Neden Önemli?

 • Bazı reklamcı dostlar makul gerekçelerle bu yarışmanın “iş”e bir katkı sağlamadığını öne sürseler de katılan ve kazanan ajansların bu ödülleri “iş almada” çok etkin bir şekilde kullandığının yakın şahidiyim.Öncelikle katılmayanlar aleyhine bir durum söz konusu ve düzeltilmesi iyi olur.
 • İkincisi, nispeten kısa olan reklamcılık tarihimizin tam yirmi yılını kaplamış, her şeye rağmen ayakta  kalmış bu müessesesinin bir gücü ve sağlam temelleri olduğuna inanıyorum
 • Ayrıca bu etkinliğin, Türkiye’nin tüm komşularında gelişmekte olan reklamcılık sektörünün ortak yarışması haline gelebileceğini, bunun da aklımızın almayacağı faydalar sağlayacağını tahmin ediyorum. (Beni ilgilendiren de daha çok bu yönü)

 

Yani Kristal Elma önemli bir marka ve gideceği çok yol var.

 

Peki Sorun Ne?

Görünüşe göre sadece jüri. Altında yatan da jüri oluşturma ve seçim sürecinin kurgusu. Bunu da yadırgamıyorum çünkü son yirmi yılda belki bin Türk reklamcısıyla bir şekilde muhabbetim olmuştur. Sektördeki insan kaynakları seviyesinin ülke ortalamasının çok üstünde olduğunu defalarca yazdım. Ancak görüştüğüm çoğu yaratıcı ve akıllı insanın reklama, yaratıcılığa, işin özüne olan bakışlarındaki standart sapma, özellikle de evrensel ortalamadan uzaklık beni her zaman şaşırtmıştır.. Sapma, yaratıcılığın göstergesi olarak yorumlanabilir ama yarışmanın da bir standardı olmak zorundadır. Fazla erken yoruma girmek istemem. Önerdiğim projenin ilk aşaması zaten bu sorunu tespit etmeyi amaçlıyor.

Çözüm Ne?

“Yeterli ve güvenilir” biri bu işi angarya, ek iş değil de proje olarak ele alır; herkesi dinler, dünyayı araştırır ve olabildiğince geniş bir mutabakat sağlayan yeni standartları oluşturmada moderatörlük yapar, sonrasında sektörü bu standartlar konusunda bilgilendirir ve süreci yönetirse iş kurtulabilir. Bu kişi de pekala ben olabilirim. Hakikaten bu sezon çok doluyum ama bu onur şahsıma verilirse bir milli mesele olarak projeye hak ettiği vakti ayırabilirim.

Neden Ben?

Yirmi yıldır bu işi icra ediyorum. Binlerce brif verdim, senaryo değerlendirdim, yüzlerce işe dahil oldum. Danışmanlık dönemimde ajans tarafında da görev yaptım, bazı projelere-konkurlara katıldım.

Profesyonel hayatta raklamcılık, senaryo değerlendirme ve ajans ilişkileri konulu eğitimler aldım.

Para dergisinde üç yıla yakın reklam değerlendirdim. Bir bakış açım olduğunu düşünüyorum. Dahası üç yılda hakkımda tek laf edilmedi. Sadece çok sert olduğunu düşündüğüm iki yazı nedeniyle (talep olmamasına rağmen) sonradan özür diledim.

Hiç bir ajansa yakın durmuyorum, müşteri getirmiyorum. Tamamen nötr durumdayım.

Nispeten daha fazla iş yaptığım bir iki ajans Kristal Elma’ya iş göndermeyen BTL ajanslardır.

Yirmi yılın toplamında ciddi miktarda reklam bütçesi yönetmiş veya müdahil olmuşumdur. Değil rüşvet vb kirli işleri, bir kişi dahi dernek başkanını telefonla arayıp “Güven bağladığı şu işten satış komisyonu aldı” desin, bu öneriyi hemen rafa kaldırsınlar. Markam’ın müşteriye kestiği fatura dışında hiç bir geliri olmadı, olmayacak. Makul ve/veya yasal satış komisyonları dahil.

 

Kabaca Ne Yapmayı Düşünüyorum?

 • İşi bir proje olarak ele alacağım. Yani kimine yüksek gelebilecek bir miktar paranızı alıp karşılığında dört dörtlük bir iş sunacağım.
 • Kristal Elma kurucularıyla derinlemesine mülakatlar yapıp mirasını ve ruhunu kavramaya çalışacağım.
 • Şimdiye kadar yapılanları, kazananları ve itirazları inceleyeceğim.
 • Özellikle yurt dışı yarışmalara katılmış en az yirmi Türk reklamcısı ile derinlemesine mülakat, bazı ajanslarda grup tartışmaları yapacağım/yaptıracağım. Mümkünse Cannes vb yöneticileriyle görüşmeye çalışacağım
 • Ali Taran, Serdar Erener ve Hulusi Derici ile görüşüp onları tekrar dahil etmenin nesnel koşullarını araştıracağım
 • Dünyadaki benzer organizasyonları inceleyeceğim.
 • Kabaca 3 ay sürecek bu görüşmeler ve analizler sonrasında RD üyeleriyle bir veya iki çalıştay düzenleyip işi bir noktaya getirecek ve bir kaç hafta içinde raporumu hazırlayacağım.
 • İkinci aşamada da jüriyi oluşturup başkanlığını yürüteceğim.

Kristal Elma’mızı hak ettiği yere getirebileceğini düşündüğüm bu proje teklifini tüm sektörün görüşüne sunarım. Teklifi doğrudan derneğe göndermememin sebebi de bu işi (olursa) geniş bir katılım ve şeffaflık anlayışıyla sürdürmek isteğimdir.

 

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar