Türkiye’ye Gelecek Yabancı Futbolcular için İletişim Kılavuzu 17.01.2011

Digiturk, Turkcell Süper Lig yayın ihalesini rekor bütçeyle aldı. Parayı futbolumuz bu kadar değerli olduğu için değil, Mehmet Demirkol’un da yazdığı gibi “evdeki eğlence”nin tek markası olma durumunu pekiştirmek için verdi. Bu kriz ortamında parayı nasıl çıkaracaklarını şu an bilmiyoruz ama teknolojinin beş yılda evimize getireceklerini hesaba katmış olmaları muhtemel. Bizim bildiğimiz  tek şey takımlarımızın alacağı paranın ciddi şekilde arttığı ve bu sayede düşmek üzere olan takkenin bir süre daha yerinde kalacağı ve kulüp yöneticilerimizin yöneticiymiş gibi görünmelerinin devam edeceğidir.

Futbol federasyonu yabancı kotasını tamamen kaldıracak kadar gaflet ve delalet içinde olur mu bilmem ama önümüzdeki beş yıl daha fazla ve kariyerli yabancının ülkemize geleceği kesin gibi. Ben de oturdum bu yabancı futbolcular için bir marka iletişimi kılavuzu hazırladım. Biri İngilizceye çevirip gelmeden önce bu arkadaşlara iletirse memlekete ciddi katkısı olur. Bu paraları zaten vereceğiz, hiç olmazsa karşılığında kendimizi daha iyi hissederiz. İşte Türkiye’ye Avrupa’da alacağının en az iki katı paraya  gelip muhtemelen oradakinin yarısı kadar ter dökecek yabancı futbolcu kardeşlerime öneriler:

1. Gelmeden önce özel röportaj verip “muhteşem seyirciyi merakla beklediğini” ifade et.  Arda’nın dünya yıldızı, Terim’in karizmatik lider olduğunu da söyleyebilirsin ama Hakan Şükür’e girme, onunla ilgili ülke ikiye bölünmüş durumda.

2. Geldiğin takıma göre “Çarşı gibisi dünyada yok”, “ne ultra aslanlar” türünden laflar ederek taraftar oluşumlarına pas at. Geleceğin uçağın bilgilerini ilgili taraftar derneğine gönder. Karşılasınlar. Sonra hep beraber köfteciye gidin.

3. Eşin, kız arkadaşın Türkiye’ye gelme konusunda en ufak bir tereddütlü ifade sarf etmesin. Buraya gelmezse de bunu hiç dillendirme.

4. Sözleşmede Türkçe bir laf et. “Hayırlı uğurlu olsun” zor geliyorsa “en büyük bashkan bizim bashkan” da olur.

5. İlk antrenmandan sonra iki saat daha kalıp ekstra bireysel çalışma yap. Basın için havalı bir şey uydurabilirsin; Örneğin her idmandan sonra üç yüz şut çekerim filan denilebilir. İki hafta sonra kesersin. Kimse takip etmez.

6. İlk maçta işi çok ciddiye aldığın havasını ver. Maçtan önce saha kenarında teknik direktörle uzunca bir konuşma yap ve sürekli kafanı aşağı yukarı salla. Maçta sağa sola talimatlar gönder, el kol hareketleri yap. Hata yapan bir arkadaşını uyar. Başın öne eğilmesin. Bu ülkede imparatorluk kolay alınan bir ünvandır.

7. İmparatorluk ünvanı takımda başkasının elindeyse veya yapın gereği bunu kapman zorsa “görev adamı” pozisyonuna oynayabilirsin. İlk maçlarda taca giden birkaç topun peşinden umutsuzca koş ve yatarak çıkmasını engellemeye çalış. Bizim seyirci fedakarlığı sever. Alacağın tepkilere göre birkaç hafta içinde pozisyonunu netleştirirsin; beyin veya dinamo.

8. Hakemlerin genel ezikliğini ilk maçtan itibaren sömür ama adamları itip kakma. Örneğin verdikleri kararları hafife alabilir, bunları Avrupa’da amatör küme maçına vermezler tavırları takınabilirsin. Sakın ha medya önünde “hakem de hata yapabilir” gibi laflar etme, bir daha hiçbir söylediğin ciddiye alınmaz. Bu ülke hakemlik müessesesinin üzerini çizmiştir, bir tekme de sen vurmazsan kimseye yaranamazsın.

9. Galip olmadığınız her maçtan üzgün bir yüz ifadesiyle çık. Asla gülme veya laubali hareketler yapma.

10. Kazandığınız maçlardan sonra sahada gösteri varsa kalıp dahil ol. Devre arasında başkan soyunma odasına girip ateşleyici bir konuşma yapmışsa bunun galibiyette en önemli paya sahip olduğunu her fırsatta söyle. Bir kere de sen soyunma odasında ateşleyici bir konuşma yap ve kazanırsanız anlaşmalı bir arkadaşın bunu çıkışta medyaya söylesin.

11. Taffarel gibi sadece “çok güzel” kelimesini öğrenip önüne arkasına muhtelif takım veya oyuncu adları ekleyerek de idare edebilirsin ama mümkünse on kelime kadar Türkçe öğren.

12. Tatsız yenilgilerden sonra “bu seyirciye layık olamadık” de.

13. Sahaya bir taraftar girerse ne sev ne de döv. Üzerine gelirse kucak aç. Muhtemelen delinin tekidir, bir şey yapmaz. (Odun ile geliyorsa kaç)

14. İyi bir araba al ama en lüks kategoriden olmasın.

15. Acun ile samimiyet kur.

16. Bekarsan yarı ünlü bir şarkıcıyla aşk yaşa. Bu galiba yaşanmadı, memlekette ilk olur dikkat çeker.

17. Birkaç kez sinemaya girerken basına görüntü ver. Sinemasever zannetsinler. Gece kulübü girişlerinde ise görünmemeye çalış.

18. Bir kısa tatilde Kapadokya’ya veya Nemrut’a git. Tarihi yerlerin önünde bolca resim ver.

19. Bir yerel markanın reklam filminde oyna. Tercihan hazır giyim.

20. Zor, biliyorum ama bir de halay çekmeyi öğrensen tadından yenmez. Efsane olursun.

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar