Markaname 18.04.2016

1996 yılında marka danışmanlığı yapmaya karar verdiğimde Amerikan Namelab şirketiyle de temas kurmuştum, acaba Türkiye temsilciliğini alabilir miyim diye. Yazışmalar sırasında “bir isim projesinin maliyeti kabaca nedir?” diye sorduğumda 35 bin dolar cevabı aldım ve süreci durdurdum. Kendime ve yakın çevreme de “bu iş Türkiye’ye ancak yirmi sene sonra gelir” dedim. Şahitlerim var.

Öte yandan, danışmanlık işime başladığım günden beri projelerimiz kapsamında bazen kendimiz, bazen iş ortaklarımızla beraber yeni markalar için isim çalışmaları yaptık. Yavaş yavaş yazar kadromuz genişlemeye ve isim arşivimiz oluşmaya başladı. Bir süre sonra aramıza Duygu Philips katıldı. Duygu bu işin kitabını yazdı ve o sırada Markaname’nin de temellerini atmış oldu. Biz özellikle 2010 – 2015 arasında Saklıköy, Laviva, Lugal, Freeland, Just Kidding, Çayla, Doyado gibi onlarca isim çalışmaları yaptık.

Geçtiğimiz sene artık bu işin adını koymak amacıyla düğmeye bastık. Markaname’yi görücüye çıkarmadan önce;

 1. Elimizdeki 8 bin isim ile bir arşiv oluşturduk. Bize özel bir yazılımla yönettiğimiz bu arşiv bugün 15 bin isme ulaştı.

 1. Marka tescil araştırmasını henüz isim seçme aşamasında yapabilmek için bir yazılım satın aldık. Bu yazılım bize herhangi bir ismin % kaç ihtimalle tescil edilebileceğini, potansiyel riskleri ve benzerlikleri gösteriyor. Böylece isim önerirken tescil edilmesi mümkün olmayan isimleri baştan eleyebiliyoruz.

 1. Yazar ekibimizi büyüttük. Reklam yazarı, öykü-roman yazarları, çevirmen ve mizah yazarlarından oluşan tecrübeli bir kadromuz var. Yazarlarımızın her birisinin birden fazla yabancı dile hakim olması özellikle global projelerde başarımızı artırıyor.

 1. Ve nihayet Markaname’yi tam zamanlı yönetici ve analistleriyle ayrı bir birim haline getirdik.

Peki ne yapıyoruz?

 1. Öncelikle marka hedef ve stratejilerini anlayıp çok sağlam bir brif hazırlıyoruz. Rakipleri detaylı incelemeyi ihmal etmiyoruz.

 1. Her proje için kadromuzdan o işe en uygun yazarları seçiyoruz.

 1. Yüzlerce ismi eleyip tescil için ön araştırma yapıyoruz.

 1. Havuzdan o projeye uygun isimleri de tarıyoruz.

 1. Projenin onaylanmasının ortalama 3 hafta sonra, tescili müsait, stratejiye uygun ve yaratıcı en az 30 isim sunabiliyoruz.

 1. İlk turda öne çıkan isim adaylarını daha detaylı inceleyip anlam, benzerlik ve uygun domain isimlerine kadar gerekirse global ölçekte raporluyoruz.

 1. Eğer logoyu ve kurumsal kimliği de yapmamızı istiyorsanız, tasarımcılarımıza çok detaylı brif verip süreci sonuna kadar takip ediyoruz.

Evet, aradan yirmi yıl geçti, Namelab’in temsilcisi olmadık ama kendi isim birimimizi kurduk. Namelab kadar iyi iş çıkartıyoruz ve tüm bunları hala onların beşte biri fiyata yapıyoruz.

İlgilenen Markam’dan Özge Kanat’ı arayabilir. ozgekanat@markam.com.tr

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar