İş Dünyasına Çağrı; Prodizel Kullanın! 12.01
Kişisel Değerlendirme

Petrol Ofisi Prodizel

1……10
Vurucu 9
Tek fikir üzerine kurulu 7
Hedef izleyiciye uyar 6
Ürün filmin kahramanı 7
Zevkle izlenir 6
Markayı güçlendirir 8

Eskiden “commodity” yani mal, emtia olarak ekmek, tuz, şeker, su ve petrolü bilirdik. Klasik yargı da bu kategorilerde fark yaratmanın, dolayısıyla iletişim yapmanın ve fiyatla oynamanın çok zor ya da olanaksız olduğuydu.

Ancak günümüzde eski mallar marka oldu. Pazardaki etkinliğini artırma savaşında firmalar “commodity” nin anavatanında her gün herkesi şaşırtarak yeni tepeler fethediyor. Potasyumu yüksek-sodyumu düşük sofra tuzları, bazı marketlerde reyon uzunluğu deterjanı geçen çeşit çeşit ekmekler, dev dünya markalarının oyun alanına dönüşen içme suları ve Balküpü gibi toz ve kesme şeker markaları…

Son olarak da petrol yakıtları. Geçen yıl Shell, motoru temizleme ve düzenli kullanımla performansı artırma iddiasındaki V-Power kurşunsuz benzin ile bir anda ciddi pazar payı kazanınca tüm üreticiler benzer ürünlerle Shell’i takip ettiler. Mal pazarına nur yağdı, hareket ve bereket geldi. Şimdi de petrol pazarının abisi, Prodizel ile pastanın büyük diliminde benzeri bir markalaşma çabası içinde.

Abiliği herkes tarafından kabul edilen ama kötü alışkanlıkları nedeniyle giderek itibarını yitirmekte olan Petrol Ofisi geçen yıl tedaviyi kabul etti. Rehabilitasyon dönemi sonrasında içkiyi ve kumarı bırakmış, façayı düzeltmiş bir şekilde yeniden ortamlarda caka satmaya başladı.

Petrol Ofisi’nin özelleştirme sonrası başarılarının, iş dünyasını mutlu ettiğini tahmin ediyorum. Yurdumuz özelleştirmelerinde yaşanan onca sorunun ortasında, iyi bir örnek sundukları için girişimcilik ruhu adına Petrol Ofisi’nin başarısında emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Prodizel tanıtımında, reklam fikri olarak araçlarının üzerinde dikilerek giden sürücüler kullanılmış. Bu fikir ilgiyi reklama yöneltme açısından başarılı. Söylediklerine kulak kabarttığımızda ise Türkiye koşullarına göre tasarlanmış çok özel bir dizel yakıtı olduğu ortaya çıkıyor. Donmayan, performansı artıran, ekonomik ve siyah dumanda %65’e kadar azalma sağlayan yeni bir “katkılı” mazot.

Ürün adı ve logosu güzel. Reklam akıcı bir metne sahip. Buraya kadar her şey iyi de ana reklam fikrine geri döndüğümüzde, araçlarının tepesinde dikilen sürücülerin verdikleri temel mesajın ürün özelliklerinden önce, “bu ürünü hazırlarken bize sordular” olduğunu görüyoruz. Yani bu ürünü geliştirirken bazı araştırmalar yapılmış.

Ürün geliştirirken araştırma yapmak, petrol sektöründe bir ilk olabilir ve iletişimde kullanılmaya değer bulunabilir ama bizim alıştığımız sektörler için rutin bir uygulamadır. Dolayısıyla geliştirirken size sorduk demek profesyonel sürücüler için ne kadar etkili bir argüman bilemiyorum. Ciddiye alıp kendilerine danışılmış olmakla gururları mı okşanıyor? Yoksa Türkiye koşullarına uygunluğu mu vurgulanıyor? Belki bir post test yapıp ölçmek lazım. İhtimal ki o da sektör için bir ilk olsun.

Konuyu şu cümleyle özetleyebilir miyiz? “Commodity’ci araştırma yapmış, çıkmış kamyonun tepesinde anlatmış.”

Gelelim başlıktaki mesaja; Bu reklam şoförleri etkilemese bile, ürün yararlarından olan siyah dumanda azalma, başka birilerinin ilgisini çekmeli. Hani şu, firmalarının araçlarına “hatalıysam … numarayı arayın” gibi notlar yazdırarak en azından kendi şirketindeki trafik canavarlarını durdurmayı hedefleyen sorumluluk sahibi yöneticilerin.

Filolarında dizel araç bulunan tüm özel sektör kuruluşlarının ve belediyelerin yöneticileri; Lütfen araçlarınızda bu ve benzeri ürünlerin kullanımına özen gösterin. Madem böyle bir olanak var, memleketin havasına biraz katkımız olsun.

Diğer üreticiler aleyhine haksız bir durum yarattığımızı düşünmeyin. Bu ürünle Petrol Ofisi’nin dizeldeki payı hafifçe kımıldadığında diğerlerinin tamamı benzer ürünleri çıkartmış olacaktır. Bu Shell V-Power’da aynen böyle oldu. Commodity eninde sonunda (?!!)

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar