Hangi ortak daha eşit? 06.01

 

Kişisel Değerlendirme  

Shop&Miles

1……10
Vurucu 10
Tek fikir üzerine kurulu 8
Hedef izleyiciye uyar 8
Ürün filmin kahramanı 6
Zevkle izlenir 9
Garanti markasını güçlendirir 9
THY markasını güçlendirir 6

Yeni Shop&Miles reklamı başarılı bir iş. Uçakla seyahat eden kesim için karşı konulmaz cazibede bir ürün. İddialı ve agresif bir satış teklifi. Yaratıcı bir reklam fikri. Eli yüzü düzgün bir yapım, iyi oyunculuk, güzel cıngıl. Doğru zamanlama vs.vs.  Geçen hafta Admeter’a üçüncü sıradan girdi, bu hafta kafaya oynar.

Reklamı eleştirme çabaları zorlama olacak ama deneyelim. Belki genelde mesajın net algılanamadığından bahsedilebilir. Bu tür şarkılı, konuşmalı (üslubu olan) reklamlarda ürün mesajını bir deterjan reklamı sunucusu kesinliğinde aktarmak zordur. Ancak ilgiyi daha yukarıda tutabildiği için net etki deterjan reklamından fazladır. Ayrıca burada dergi ilanları da tamamlayıcı rol oynuyor.

Ya da Mazhar Alanson’un orta yerde soyunmasının geniş bir kesime itici geleceği söylenebilir. Ama zaten reklamla bir kaç yüz bin uçak yolcusu hedefleniyor. Çoğu beğenir bence. Bir de elbiselerini taksiden dışarıya atmasının çevre kirliliğine olumsuz etkileri konusunda mutlaka birileri görüş bildirir bu aralar.

Şimdi bunları bırakalım ve dikkatimizi başka bir noktaya çevirelim. Reklamın keyifli-cool bir tonu var ama, ortaya konan tavır ve arkadaki metin oldukça agresif. “Almayanı dövüyorlar” derler ya, öyle bir satış ifadesi var. Reklamcı bu gücü üründen alıyor.

Gerçekten de eşi benzeri olmayan bir ürün sunuluyor bize. Hani hep diyoruz ya USP (Unique Selling Proposition) öldü diye, işte bu ürün bir istisna,  çok sıkı bir USP’si var. Başka kimsede olmayan bir şey, bir imtiyaz.

Ülkenin rakipsiz havayolu şirketi THY, Garanti ile birlikte yeni bir ortak marka geliştiriyor. Bu imtiyazı bankaya ihaleyle vermiş. İhale şeffaf mıymış kaça vermiş, işin orasında değilim. Onlara Emin Çölaşan bakıyor. Ben sadece ortak markanın kimliğini tartışacağım.

Ortak markaları (co-brand) dünyanın her yerinde giderek daha fazla görüyoruz. Özellikle kredi kartlarında çok yaygın. Örneğin Citibank ile American Airlines’ın, American Express ile de Delta’nın benzer ortak kartları var. Medyadan ntvmsnbc ikili değil tam üçlü bir ortak marka çorbası, pardon örneği. Ortak markanın avantajı, bir markanın tek başına sunamadığı bir yararı iki markanın birlikte sunarak ciddi fark yaratabilmesidir. Dezavantajları ise tüm ticari ortaklıkların karşılaştığı sorunlara maruz olmasıdır. Yani ortaklardan birinin durumdan memnun olmaması, desteğini kesmesi veya ilgisini azaltması gibi. Bu da işin yeterince karlı olmamasından veya kazancın eşit paylaşılmamasından kaynaklanır.

Bazen ortak markalarda veya kampanyalarda taraflardan biri daha baskın olabilir. Belki reklam metninde her iki markadan eşit bahsediliyordur ama iletişimin tonu, karakteri markalardan birine daha yakın durabilir. Bu tür durumlarda marka iletişimi bilimine daha hakim olan ortak öne çıkar. Çünkü o, marka kişiliği, marka karakteri gibi gözle görülmeyen konuları daha iyi biliyordur ve bu bilgiyi kendi lehine kullanabilir. Bazen de reklam bütçesini yüklenen tarafa öbürü tolerans gösterebilir. Bedavadan ne damlasa kardır mantığıyla.

Shop & Miles’ın ilk reklamında mekan bir uçak, oyuncular da uçuş ekibi olunca THY’nin kartı gibi durmuştu. İkinci reklam ise Alanson’un da katkısıyla buram buram Garanti kokuyor. Sanırım üçüncüde dengeyi bulacaklar.

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar