Geldi Borun Pazarı 14.11.2011

Mustafa Koç başbakana yerli otomobil markasının güçlüklerini samimiyetle aktardıktan sonra konu bir anda küllendi sanki. Akabinde Sanayi Bakanı bor yakıtlı TUBITAK otosuyla bir tur attı. Bakalım yerli oto maceramız bundan sonra nasıl gelişecek?

Hemen belirteyim ki bu topraklardan çıkacak dünya markalarını iş ve misyon edinmiş ve bu uğurda rahat kariyeri bırakıp on seneden fazladır kaplanlarla boğuşan bendeniz için yerli otomotiv markası bu işi seçim sonrası zafer sarhoşluğuyla gündeme getirip sonrasında hemen unutmaya hazır zevattan çok daha önemlidir. Biz bu işi uzun süredir tartışıyoruz ve tartışmaya devam edeceğiz. 2008 Automotivist kongresinde panel moderatörü olarak Mehmet Buldurgan ve Ömer Burhanoğlu ile 1200 kişinin önünde tartıştığım konu da bu idi, Uzel markalı traktörün global pazarlama projesini yürüten de biziz. Bu işin gerçek takipçileriyiz yani.
Ve samimi olarak söylediğimiz de şudur; Bugün çok iyi bir tasarım ile kaliteli bir orta sınıf Türk otomobili üretebilirsiniz. Ancak bunu Toyota ölçeğinde ve maliyetinde sürekli olarak yapıp satamazsınız. Bu araçları onlarca ülkede dağıtacak satış, servis ve yedek parça ağını kuramazsınız. Kurarsınız da, verimli olmaz. Üstelik her müşterinin talebine göre onlarca varyant üretip üç senede bir model yenilemek var. Olacak iş değil. Üst sınıf otomobil daha da zor. Doğru dürüst bir parfüm markamız yok, lüks otoya görgümüz hiç yetmez. Türkiye’nin yapabileceği, yapması gereken; TEMSA gibi otobüs ve ağır vasıtada, Uzel gibi traktörde, Karsan gibi hafif ticari araçlarda dünya piyasasına saldırmaktır. Yani önceliğimiz otomobil değil otomotiv olmalıdır. Bu ayın Forbes dergisinde ilginç niş projeler mevcut.
Öte yandan otomobilde de bor yakıtı, elektrikli araçlar gibi yeni projeler var. Elektrikli araçların daha vakti var. Bor konusunda ise kafalar karışık. Yıllardır bir sürü şey okuyoruz ancak yürüyen bir otomobil görmek heyecanımızı artırdı. Şu an ne kadar ticari bilmiyorum ama Toyota/Hyundai ölçeğinde orta sınıf otomobil üretmeye çalışmak yerine binek araçlarda geleceğe oynamak ve yeni teknolojileri geliştiren olmak bana daha doğru geliyor. Bir de soyadımın BOR ile başlaması bir samimiyet yaratıyor olabilir

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar