Doğan Çağrışımlı Fiat Palio 09.01
Kişisel Değerlendirme

Fiat Palio

1……10
Vurucu 8
Tek fikir üzerine kurulu 7
Hedef izleyiciye uyar 8
Ürün filmin kahramanı 8
Zevkle izlenir 10
Markayı güçlendirir 7

Fiat Palio reklamı bu yıl tekrar yayına girince “hah yine çıktı benim reklam” dedim. Palio reklamını çok komik buluyorum. Basit ama sıkı bir espri üzerine kurulu. Haince bir düşünce ama ben de  yapardım dedirtecek kadar da masum. Çekim ve oyunculuk başarılı. Aynı zamanda evrensel bir kavram üzerine oturuyor; Arabanı kıskançlık seviyesinde sevmek. Bu da geçen haftaki McDonald’s yazımda bahsettiğim “şok fiyatı anlatmak” gibi, yaratıcılığa çanak tutan bir genel kavram. Arabasına ketçap döken arkadaşını yolda bırakan Honda sürücüsü reklamını hatırlayın. Peki iki markanın benzer fikri kullanması bir karışıklığa yol açar mı? Bence hayır. Bu çok geniş bir alan ve şekilde görüldüğü gibi, uygulamadaki farklarla markaları ayırmak kolay. Örneğin hesaplı alışveriş yapmanın verdiği akıllı olma duygusu da evrensel bir kavramdır ve bir çok marka farklı şekillerde kullanır.

Reklamın etkili de olduğunu düşünüyorum. Zaten özellikle A ve B segmenti küçük otomobillerde ürüne yönelik fazla bir şey söyleyemiyorsunuz. Amaç duygusal bir yakınlık sağlamak.

Normalde tematik reklam filmlerinin arkasına eklenen duyuruları yararlı bulmam ama bu kriz döneminde en azından böyle bir çözüme fazla itirazımız olmaz çünkü reklama eklenen 2 yıl garanti yeni ve önemli bir şey.

Reklamdan ve satış rakamlarından anlıyoruz ki, Tofaş kuş serisinden sonra yaklaşık on yıldır sürdürdüğü yeni yıldız arayışlarını sonuçlandırmış bulunuyor. Çoğumuzun aşağıladığı, benim de kişisel olarak hiç sevmediğim ama Türkiye iş hayatının en önemli ticari başarıları arasında yer alan Tofaş kuş serisi özellikle Anadolu’da hala satıyor ve birkaç yıl daha üretimden kalkmayabilir. (Yenilerin performansı da bunda etkili olacak.) Tempra kuşların yerini dolduramadı. Uno ve Tipo da vasat bir performans gösterince herkesi bir merak almıştı ki Fiat’ın otomotiv grubunu sürükleyecek yeni lokomotiflerin Doblo ve Palio olacağı bu yıl  iyice netleşti. Doblo sadece bir ticari araç değil, Kartal’ın hatta Şahin’in görevini de üstleniyor. Kangoo ve Partner’dan pahalı olmasına rağmen onların toplamından fazla satıyor çünkü tasarımı onu sınıflarüstü bır yere taşıyor.

Ve Palio’da B segmentinin tek yerli ürünü olarak açık ara önde. Sınıfına göre oldukça iyi bir araba. Sanırım Murat124 gibi küçük milli arabamız olma yolunda. C segmenti denilen orta gruba da bir çözüm bulundu mu Fiat bir altın on yıl yaşamaya aday. Üstüne üstlük üretim/ihracat konusunda da ciddi global başarıları var. Tofaş hissesi mi almalı?

Peki her şey iyi de şu Tofaş adı ne olacak? Reklamda hala Tofaş Fiat olarak kullanılıyor da yine ona takıldım. Tofaş adı çok kuvvetli olduğundan atmaya korkuyorlar herhalde. Evet kuvvetli ama herkesin “taşınsa da kurtulsak dediği” fakat saygıda kusur etmediği mahallenin eski kabadayısı gibi bir durumu var. Hayır, bazı genel marka araştırmalarından biliyorum da öyle konuşuyorum.

Aslına bakarsanız Tofaş gereksiz yere üretilmiş bir isim. TRT’de elli spot reklam yayınlayıp marka olabildiğiniz dönemlerde girişimcilerin böyle bir lüksü varmış, yadırgamıyoruz. İtalyanlar da o dönem Fransız rakipleri kadar ısrarcı olmamışlar herhalde. Ancak bir marka uzmanı olarak yadırgadığım şey Palio ve Doblo ile yeni bir sayfanın açıldığı bir dönemde, eskiye yönelik olumsuzluklar taşıyan Tofaş isminden hala kurtulamamaları. Tamamen ortadan kaldırılamıyorsa da yeni bir rol verilmeli. Ezbere konuşmak istemiyorum, oturup çalışılması ve araştırılması lazım ama üretim şirketi, servis ağı veya dağıtım organizasyonu gibi yeni bir rol yüklenebilir. Tofaş’tan Fiat denir, Fiat Palio Tofaş güvencesiyle denir, Tofaş oran olarak küçülür. Bu işin bin türlü yolu var ama “TOFAŞFİATTAN” diye bir sunum olmaz. Bu kesin.

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar