Bir Büyük Fikir Lütfen 07.01
Kişisel Değerlendirme

Mavi Menü

1……10
Vurucu 7
Tek fikir üzerine kurulu 9
Hedef izleyiciye uyar 8
Ürün filmin kahramanı 9
Zevkle izlenir 7
Markayı güçlendirir 10

Kriz perakende sektörünün değişik alanlarını farklı şiddetlerde sarstı. Gıda, temizlik ve kozmetik ürünleri satışı biraz azalarak sürerken öbür uçta, örneğin teknoloji ürünü satan mağazalarda satışlar durma noktasında. Ciroların ciddi şekilde düştüğü hazır giyim sektörü de %50’den başlayan indirimlerle hareket sağlamaya çalışıyor, ancak genelde işler durgun.

En itibarlı giyim markalarının yaptığı indirimler, sadık müşterilerini hayretler içinde bırakarak “vay anasına böyle de oluyormuş” diye düşündürüyor olsa gerek. Satış için verilen aşırı tavizler gelecekte bu markaları sıkıntıya sokacak nitelikte.

Küçük esnaf zaten yıllardır büyükler karşısında geriliyordu. Bu kriz, bir fikri, farkı olmayan küçük esnafı geri dönmemek üzere tarihe gömüyor. Büyük perakendecilerde de bir süredir beklenen sarsıntı, krizin etkisiyle afete dönüştü. Hesapsız büyüyen market zincirlerinin, modern alışveriş merkezlerinde astronomik kiralarla (ve tabii vergilerle) iş yapmaya çalışanların bir elemeden geçeceği ne zamandır uzmanlarca dile getiriliyordu.

Hazır giyimde yüksek seyreden marjlar üzerinde bir kaç yıldır baskı oluşmaya başlamıştı zaten. Dışarıdan Mango, içeriden Sarar gibi örnekler kaliteli ürünlere makul fiyatlarla ulaşılabileceğini gösterip önde giden markalarımızı “garaj” çözümlerine ve ilginç kampanyalara yöneltmişken, üstüne gelen kriz sanıyorum tüm endüstriyi kalıcı olarak yeni bir fiyat seviyesine çekecek.

İşte yapısal ve dönemsel sıkıntıların üst üste bindiği hazır giyim sektöründe Mavi Jeans mükemmel bir fikirle aradan sıyrılmayı başarıyor, herkesin durduğu veya gerilediği bir ortamda koşarak öne geçiyor. Mavi Menü müthiş bir fikir. Neden mi? Tüm piyasanın yarışırcasına fiyat kırdığı bir süreçte tüketicilere pazar gerçeklerinden uzaklaşmadan bir ek yarar sunmayı başarıyor da ondan. Yapılan sadece basit bir mal fazlası kampanyası değil. Görünüşte daha fazla alana indirim yapılıyor ancak zımni yarar ürünle birlikte verilen “moda danışmanlığı”. Neyin neyle uyduğunu tam bilemeyen, zevkleri henüz incelmemiş gençlere hem yol gösteriyor, hem de ekonomik bir seçenek sunuyor. Menü almanın sağladığı fiyat avantajının sadece %15 olduğunu öğrenince, gerçekte sunulanın ne olduğu daha net ortaya çıkıyor.

Firmadan edindiğim bilgilere göre bu dönemde geçen yıla göre toplam satışlarını %28 artırmışlar. Vizyonu, ekibi, tasarımı, üretimi, satış yönetimiyle Mavi’nin başarısı bir ekip işi kuşkusuz. Mavi Menü kampanyası da insanları meraklandırıp mağazalara yönlendirerek ve imajı güçlendirerek sürmekte olan gelişmeyi sıçramaya dönüştürüyor ve bana göre Mavi markasını şampiyonlar ligine taşıyor. Kampanya süresince satılan 12,600 menünün (44 bin adet ürün) miktarından çok yarattığı merak, hareket, toplam satış artışı ve yükselen itibar önemli.

Menünün tek dezavantajı, herkesten farklı giyinmek isteyenlere hitap etmemesi. Ama biz iletişimciler bir reklamın toplumun tamamını hedefleyemeyeceğini biliriz zaten. Ayrıca Mavi Menü değişik model ve renklerle binden fazla seçenek sağlıyor.

Ve gelelim haftanın dersine. Yine satış fikri reklam fikri ilişkisine gireceğiz. Karşımızda dünya çapında bir satış fikri var. Ve böyle mükemmel bir satış fikrini büyük bir reklam fikriyle anlatmaya çalışmak veya iddialı prodüksiyona girmek ciddi risk olurdu. Ürün zaten tüm ihtişamıyla ortada duruyor, doğru dürüst anlatılması yeterli. Fikirleri çarpıştırıp birini gölgelemek yersiz. Burada yapılan da o. Menü fikrine en aşina olduğumuz fast food ortamında anlatılıyor öykü. Güzel, düzgün, sade ve yaratıcı. Bilirsiniz, mücevher defilelerinde mankenler şık ama oldukça sade giyinirler.

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar