Acun Reklam İşini Abarttı 30.11.2009

Yetenek Sizsiniz Türkiye programı Markam Yazıyor’un bu kez Hülya Avşar ile gündeminde…

Yetenek Sizsiniz Türkiye programı, yıllardır kendini gizleyen efsane reklamcı Ali Taran’ın halka açılması nedeniyle gazetemizin ilgisini çekmişti. Program iyi gidiyor olmalı ki jüride Oylum Talu yerini Hülya Avşar’a bıraktı. Bu değişimle ilgili olarak medyada fazla yorum yok. Görünüşe göre Oylum Talu yeterli vakit ayıramamış. Pek inandırıcı değil. İhtimal ki Hülya bastırdı. Ali Taran’ın jüri performansı da fena gelmedi bize. Son bölümde Hülya Avşar biraz rol çalsa da genel görüntü iyi.
Yarışmacı seçiminde ise daha çok batıya ait işler yapanlar tercih ediliyor. Break dance, rap ağırlıkta. Hem seçim kriteri, hem de izleyicilerin üniversite öğrencisi olmasının etkisiyle alafranga işler yapanlar daha kolay tur geçiyor. Ali Taran’ın arada bir Aşık Veysel lafı etmesi de şimdilik durumu değiştirmedi. Henüz halk oyunları, türkü ve oyunculuk alanlarından fazla parlak bir finalist adayı yok ortada.
Son programda dikkatimizi çeken husus ise (on yaşındaki kızım uyardı) Acun’un iyice reklama vurması oldu. 2009 yılı boyunca muhtelif medya toplantılarında Acun’un inandırıcılığı konuşuldu. “Acun yaparsa halk yadırgamıyor, yani onun yaptığı reklam, reklam gibi kokmuyor” laflarını çok duyduk.   Bunda Acun Ilıcalı’nın samimi tavırlarının ve olduğu gibi bir insan görüntüsü vermesinin rolü var. Dolayısıyla Acun’un halkta böyle bir kredisi mevcut. Buna benzer bir örneği Martin Lindström için vermiştim. Adam öyle temiz yüzlü ve samimi biri ki insan beynini marka tercihi yönünde nasıl yönlendiririz konusunu araştıran nöropazarlama sunumlarını çocuk kreşinde masal anlatır gibi saf ve samimi bir şekilde yapabiliyor.
Ancak son bölümde Coca Cola ve Turkcell reklamları öyle ifrada kaçtı ki, Acun markasının inandırıcılığıyla ilgili bir sıkıntı başlayabilir diye düşündük. Bir ara Acun’un Show TV’den altı milyon liraya yakın alacağı olduğu konuşuluyordu. Acaba kendisi bu tahsilattan umudunu kesip açığı reklamverenden mi tahsil etmeye kalkıştı? Aman dikkat.

Yorumlar
Bütün Yorumlar.
Yorumlar